Ojedinelé ochorenie: Matejko (2) má zväčšený koreň jazyka / www.cas.sk

 

Mária (31) a Róbert (38) Bubniakovci so synčekom Matejkom (2).

 

Pre jeho ojedinelé ochorenie, zväčšený koreň jazyka, ktoré má ako jediný na Slovensku, ťažko dýchal, až jedného dňa prestal. Lekári mu v hodine dvanástej zachránili život. V týchto dňoch sa vzchopil a potrebuje finančne náročnú rehabilitáciu. Manželia Róbert (38) a Mária (31) Bubniakovci sa tešili z prvého dieťaťa. „Keď mal synček šesť týždňov, začal ťažko dýchať. Lekári zistili, že má zväčšený koreň jazyka,“ opisuje jeho otec Róbert. „Je to ojedinelá genetická porucha. Matejko ju má ako jediné dieťa na Slovensku,“ povedala Darina Ďurovčíková, prednostka genetickej kliniky v Bratislave. Koreň sa mu zväčšoval, až mu uzatvoril hrdlo. To už Mateja prijali do nemocnice. Prestal piť a skolabovalo mu aj dýchanie.

Chýbalo málo! Matejka (2), hoci je na tomto svete len krátko, už museli lekári oživovať. Pre svoj zväčšný koreň jazyka jedného dňa nedokázal dýchať.

Matej na rehabilitácii urobil prvé kroky.

 

Po zastavení srdca ho lekári dlhé minúty oživovali. „Aby mohol Matej dýchať a prijímať potravu, urobili mu tracheostómiu. Zaviedli mu do krku hadičku a do žalúdka sondu,“ vysvetľuje Róbert. Chlapček dlho len ležal, z čoho sa mu vykrivil chrbát a vôbec nechodil. Rodičom bolo jasné, že potrebuje rehabilitáciu. Pre ranu v krku musí cvičiť len v sterilnom prostredí, a to bol problém. Navyše, individuálnu rehabilitáciu poisťovňa nepreplatila. „Našli sme porozumenie v Rehabilitačnom centre v Šúrovciach, kde sa vlastne Matejko prvýkrát postavil na nožičky. Rodičia sú obaja doma, pretože Matej si vyžaduje ich starostlivosť. „Neviem, čo bude ešte náš synček potrebovať, no chceme mu dať všetko,“ zdôraznil jeho otec.

 

Autor:  Nový Čas, šiš

© 2011–2023 Renona Rehabilitation. All Rights Reserved.