Malá Hanka má nádej - reportáž z rehabilitačného zariadenia v Šúrovciach / www.seredonline.sk

Nie každá mamička má to šťastie, že sa jej narodí zdravé dieťatko. Pani Andrea Drgoňová to šťastie nemala. Dcérka Hanka sa jej narodila v siedmom mesiaci tehotenstva. Aj keď bola maličká nič nenasvedčovalo tomu, že by bola vážnejšie chorá. Po roku ale prišla strašná správa : Hanka má detskú mozgovú obrnu. Radosť z malého dieťatka vystriedal strach, hnev, bezmocnosť a otázka : prečo práve moje dieťa.  Nastal kolotoč vyšetrení a rehabilitácií.  Malá Hanka je ale mentálne v poriadku. Je bystrá a šikovná . Chorá je ale telesne, neposlúchajú ju nožičky. V troch rokoch ešte nevie chodiť. Jej mamička najlepšie vie, že mať postihnuté dieťatko si vyžaduje veľa trpezlivosti, obetavosti a  pochopenia. Občas si večer poplače, ale na druhý deň je opäť plná síl zvládať svoj údel.

 

Hankina mama sa dozvedela o novom rehabilitačnom centre RENONA v Šúrovciach, kde práve takýmto detičkám pomáhajú. A nielen deťom ale aj dospelým s DMO, s cievno mozgovými príhodami, s poúrazovými stavmi a inými ochoreniami. Každého pacienta na začiatku vyšetria a určia mu individulálnu liečbu. Pracujú tu veľmi príjemní terapeuti, ktorí sa osobne venujú každému pacientovi a dá sa povedať, že nadviažu doslova priateľské vzťahy. Veľmi dôležitou pomôckou, ktorú musíme spomenúť, je špeciálny oblek Renona. Sú to obleky pripomínajúce kozmonautov. Koniec koncov boli pôvodne aj navrhnuté pre ruských kozmonautov. Do tohto obleku terapeuti oblečú pacienta a  následne trénujú jednotlivé svalové skupiny. Oblek pomáha udržiavať správne držanie tela, dvíhanie nožičiek, rovnú chrbticu a pod. Toto nové rehabilitačné  zariadenie dáva nádej všetkým chorým ľuďom k zmierneniu ich stavu. Podrobnejšie informácie si môžete pozrieť vo videu.

 

Hanke táto liečba pomáha. Pomaly začína chodiť. Jej doterajší život nebol a ani v budúcnosti nebude ľahký. Bude musieť prekonávať veľa prekážok, ktoré si zdravý človek ani neuvedomuje. No ako sme na vlastné oči videli, Hanka je silná a statočná. Aj keď sa k nej osud zachoval kruto, má pri sebe milujúcu rodinu, s ktorou všetko zvládne. Želáme jej šťastný a plnohodnotný život. Nech kvôli svojmu postihnutiu nikdy na sebe nepocíti krutosť ľudí. Pretože nikto nevie, kedy ho aký osud postretne. Ľudský osud je totiž nevyspytateľný.

 

prejsť na článok seredonline.sk

 

 

© 2011–2023 Renona Rehabilitation. All Rights Reserved.